Vă rog păstraţi discuţia la un ton cât se poate de civilizat

Forum

Date: 20.06.2011

By: Adriana

Subject: Dumnezeu sa-l ierte pe parintele Pascu

Dumnezeu sa-l ierte pe parintele Pascu Mihai, cel care m-a botezat. Imi pare nespus de rau ca a sfarsit asa. Ce ciudat ca si parintele ce a slujit anterior parintelui Pascu a sfarsit tot intr-un accident rutier.

Date: 20.06.2011

By: Admin

Subject: Re: Dumnezeu sa-l ierte pe parintele Pascu

Parintele Constantin Stoicescu, cel care a slujit la biserica din Tăbărăști în perioada 1967 - 1981 (inaintea preotului Pascu Mihai) are o povestea emotionanta: in anul 1948 este acuzat de tainuire de elemente dușmănoase ale poporului și este condamnat la 40 ani de închisoare din care efectuează 14 ani, trecând prin închisorile de la Aiud, Gherla și canal.
La Tăbărăști părintele trece la mărirea bisericii, schimbă turla din pronaos în naos, efectuează o repictare a bisericii și contribuie personal la înfrumusețarea ei sculptând stranele pentru credincioși.
La 22.04.1981 parintele Constantin Stoicescu moare intr-un accident de circulație la Bentu, jud. Buzău și este înmormântat în curtea bisericii lângă altar.

Date: 20.06.2011

By: ....

Subject: Sunt mandra de satul meu, Tabarasti!!!

Niciun loc nu este mai frumos si mai plin de dragoste decat satul in care am crescut, nimic nu se compara cu vocea pr Iancu, vocea cu care am crescut, de fiecare data cand il aud incep sa plang. Sunt mandra de consatenii mei, mi-e dor de batranei, de bunicul meu care ma astepta la poarta de la scoala...

Items: 5751 - 5753 of 5753
<< 572 | 573 | 574 | 575 | 576

New comment

Regulament

Administratorul forumului nu își asumă responsabilitatea pentru conținutul nici unui subiect, comentariu, mesaj sau nume de utilizator. Autorii subiectelor, comentariilor, mesajelor își asumă întreaga responsabilitate.

- Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
- Nu este permis atacul la persoană. Nu se admite nici un fel de comportament rasist, extremist sau discriminator în ceea ce privește religia, sexul sau convingerile politice.

- Administratorul (Admin) este persoana care deține acest forum și se ocupă de partea sa tehnică și administrativă dar și de moderarea forumului.
- Administratorul are drepturi nelimitate în gestionarea forumului, poate lua orice masură fără preaviz și nu răspunde în fata utilizatorilor pentru acțiunile sale.
- Administratorul nu are obligația de a răspunde la intrebări pe forum, vă puteți adresa lui prin formularul de "Contact". Orice subiect adresat adminului pe forum va fi șters.

- Nu se acceptă mesaje care nu sunt scrise corect (în română). Se doreşte promovarea unui limbaj cât mai corect şi uşor de înţeles. Desigur, se acceptă şi greşeli, în limitele bunului simţ. În plus, atenţia (dovedită prin corectitudinea mesajelor) denotă respect pentru ceilalţi membri ai forumului. Semnele de punctuaţie lipsă sau puse incorect sunt greşeli !

- Abrevierile gen "ms" ,"k", "bv", "imd" şi cuvintele scrise în stilul "nijte", "akuma", "aks" sunt considerate greşeli şi nu vor fi tolerate.